Smak: wyrazisty, lekko słonawo-pikantny rodzaj sera z kategorii twardych, nazywanych po włosku grana (tzn. ziarno). Uważany za najstarszy na świecie gatunek sera.
Produkcja: wyłącznie z mleka owczego.
Jak jeść: doskonale nadaje się do posypania zupy bądź makaronu.
Smak: najbardziej rozpoznawalny włoski ser, półtłusty ser z gatunku twardych, znany też pod nazwą parmigiano reggiano. Charakteryzuje się nieco pikantnym, bardzo wyrazistym smakiem, nigdy jednak nie jest ostry.
Produkcja: wyłącznie z mleka krowiego, ten długo dojrzewający (zazwyczaj od roku do trzech lat) ser ściera się na gotową potrawę lub kroi w ultracienkie plastry dopiero w momencie pełnej dojrzałości.
Jak jeść: szukając parmezanu należy dokładnie sprawdzić, czy wybieramy ten oryginalny, włoski. Na rynku bowiem spotkać można wiele niewartych uwagi zamienników.
Smak: ser z rodzaju miękkich, twarogowych charakteryzujący się delikatnym, lekko słodkawym smakiem i zapachem świeżej śmietany.
Produkcja: tradycyjnie wyrabiany jest w regionie Lombardii ze śmietany, która powstaje ze specjalnie przetworzonego mleka krowiego.
Jak jeść: doskonale nadaje się do deserów, ale także pikantnych sosów i potraw z makaronem. Ma konsystencję gęstego kremu i kolor od białego do kremowego.
Smak: łagodny, twarogowy ser o łagodnym, mlecznym posmaku.
Produkcja: kiedyś wyrabiany tradycyjnie z mleka bawolego, obecnie najczęściej z pełnotłustego mleka krowiego.
Jak jeść: świetnie nadaje się do zapiekania z makaronem, doskonale sprawdza się także jako przystawka w duecie z pomidorami. W Polsce najczęściej możemy spotkać mozarellę w zalewie solankowej.
Smak: niesolony, łagodny, mleczny serek o konsystencji i smaku przypominającej domowy twarożek.
Produkcja: z serwatki, zarówno z mleka krowiego, koziego jak i owczego.
Jak jeść: spożywać na świeżo, ale także jako składnik wielu potraw. Idealnie sprawdzi się jako nadzienie do cannelloni.
Smak: stosunkowo tłusty ser pleśniowy z charakterystycznym niebiesko-zielonym nalotem pleśni, którego smak zmienia się wraz z wiekiem. Im młodszy, tym bardziej wyczuwalny będzie słodkawy posmak. Z upływem czasu zyskuje ostrzejszy i kwaskowy smak.
Produkcja: z mleka krowiego.
Jak jeść: wykorzystywany głównie jako składnik wzbogacający sosy do makaronu.
Rodzaj włoskiego, suszonego boczku otoczonego solą, przyprawami oraz ziołami. Idealnie komponuje się z tradycyjnym sosem carbonora, dodawany do długich makaronów, tj. spaghetti czy bucatini. Pancette można podawać bezpośrednio do potraw, estetycznie przykrywając ulubione danie kilkoma jej plastrami.
Surowa, wędzona, przyprawiona ziołami szynka wieprzowa. Niezwykle delikatna i smaczna. Stosowana w połączeniu z wieloma składnikami – idealnie sprawdzi się jako dodatek do słodkiego melona czy też jako główny element makaronowego dania. Do jej przygotowania stosuje się małą ilość soli. Niedopuszczalne jest także dodawanie konserwantów, wędzenie czy mrożenie. Ciekawostka: prawdziwa szynka parmeńska (Prosciutto di Parma) ma specjalną etykietę z koroną starego księstwa Parmy i wytwarzana jest zaledwie przez około 200 producentów posiadających do tego specjalne uprawnienia.