Włoskie Smaki

Kapary

Idealny dodatek do włoskich potraw o specyficznym, nieco pikantnym smaku. Posmak kapara można porównać do kombinacji musztardy i czarnego pieprzu. W kuchni używane przede wszystkim w postaci niedojrzałych pączków kwiatów, kiszonych w occie lub zakonserwowanych. Komponują się z filecikami anchois, oliwkami i karczochami.

Papryka chili

Zaraz po soli, najczęściej używana przyprawa na świecie. Papryka chili to określenie bardzo często stosowane dla wielu odmian bardzo pikantnych papryk w tym piri piri i peperoncini uprawianych w różnych rejonach świata.

Papryka piri piri

Bardzo ostra papryczka, która na dobre zadomowiła się w Europie. Jest tak ostra, że należy się z nią delikatnie obchodzić. Niezastąpiona do sosów przygotowywanych na bazie mięsa i pomidorów. Można dodać ją także do oliw przyprawowych bądź marynat. Pomaga w trawieniu i zawiera sporą ilość witaminy C.

Papryka peperoncini

Ostra, zaliczana do papryczek chili, uprawiana w Toskanii i szczególnie ceniona przez Włochów, jako element rzymskiego specjału Aglio Olio e Peperoncino. W tym bardzo prostym, aczkolwiek przepysznym daniu, Włosi łączą wysokiej jakości makaron z oliwą extra virgin, kilkoma ząbkami czosnku i drobno posiekaną, zarumienioną papryczką peperoncino. To danie stanowi prawdziwą ucztę dla amatorów włoskiej kuchni.

Bazylia

Zioło o słodko-pikantnym smaku z orzeźwiającą pieprzową nutą jest wyjątkowo lubiane przez Włochów. Świetnie komponuje się z warzywnymi sosami do makaronu. Z bazylii przygotowuje się także jeden z najsłynniejszych na świecie włoskich sosów do makaronu – pesto.

Bazylię można łatwo wyhodować w domowym zielniku, a intensywniejszy smak uzyskuje się dzięki nasłonecznionemu miejscu uprawy. Poddana jednak dłuższej obróbce termicznej traci swoje walory, dlatego najlepiej jest porwać kilka listków w dłoni i dodać do już gotowego dania.

Orzechy włoskie

Smak: charakterystyczny, lekko gorzki, ale delikatny i łagodny.

Jak jeść: orzechy włoskie stanowią ciekawy dodatek do deserów i ciast, ale także do sałatek, dań mięsnych i makaronowych, co udowadnia fakt, że Włosi z powodzeniem dodają je do spaghetti. Wytłacza się z nich również niezwykle ceniony olej roślinny o specyficznym orzechowym smaku i  karmelowym aromacie, wykorzystywany głównie do dań na zimno – szczególnie zaś do sałatek.

Ciekawostka: orzechy włoskie słyną z właściwości leczniczych i kosmetycznych.

Orzechy piniowe

Smak: najszlachetniejsza odmiana orzechów stosowana w kuchni włoskiej posiada lekko słodkawo-kwaśnawy smak, który nada daniu charakterystyczny aromat – podobny do zapachu sosny, ponieważ orzechy piniowe są w rzeczywistości nasionami sosny. Podłużnymi o kremowo-białym kolorze, miękkimi i dość tłustymi.

Jak jeść: idealne zarówno do świeżych sałatek, jak i zapiekania czy przygotowania oryginalnego pesto. Najlepsze odmiany uprawiane są w Toskanii.   

Oliwa

Oliwa z oliwek extra virgin z pierwszego tłoczenia to bardzo uniwersalny i niezbędny produkt dla amatorów włoskich potraw. Miłośnikom kuchni o intensywnych doznaniach szczególnie polecane są jej smakowe odmiany, np. z dodatkiem czosnku, papryczek chilli, czy ziół, jak tymianek, rozmaryn, bazylia czy oregano.

Warto pamiętać, że wyprodukowanie litra prawdziwej oliwy z oliwek potrzebuje zmiażdżenia aż 6 kilogramów oliwek wysokiej jakości, co ma duży wpływ z cenę tego produktu, ale jego wszechstronność wynagradza ten koszt. Wysokiej jakości oliwę z oliwek można stosować zarówno na zimno, jaki i do smażenia, oraz jako bazę do sosów na ciepło.

Anchois

Francuskie określenie na niedużą sardelę europejską. Tę najpopularniejszą w Polsce tłustą rybę można spożywać samą lub dodawać do past, farszów i sosów, ale należy stosować ją z umiarem. Fileciki anchois w oleju są naprawdę bardzo słone i mają mocny, intensywny zapach – nawet nieduży ich dodatek potrafi zdecydowanie zmienić smak dania.

Pesto

Pesto to jeden z najbardziej znanych na świecie, włoskich dodatków do makaronu o gęstej
i aromatycznej konsystencji. Oryginalny przepis pochodzi z Genui, stąd też powszechnie używa się nazwy Pesto alla genovese. We Włoszech sprzedawane jest w świeżej postaci, najczęściej na wagę.

Odmiany: najpopularniejszą jest zielone pesto przygotowywane na świeżych ziół (najczęściej bazylii), orzeszków piniowych, sera pecorino lub parmezanu, oliwy oraz czosnku, które łączy się w jednolitą masę. Sycylijską odmianą tego makaronowego dodatku jest czerwone pesto przygotowywane na bazie suszonych pomidorów, ziół, czosnku, oliwy i parmezanu. Ma nieco ostrzejszy smak i intensywniejszy aromat. Świetnie komponuje się z makaronami (penne rigatoni) i serami. Wykorzystywany jest także jako sos do sałatek.

Produkcja: dawniej używano tradycyjnego moździerza, gdzie tłoczyło się dokładnie wszystkie dodatki. Obecnie, dzięki nowoczesnym sprzętom domowym, jego przygotowanie zajmuje zaledwie kilka minut.

Do czego i jak dodawać: pesto doskonale komponuje się z makaronem na ciepło i na zimno. Należy jednak pamiętać, że gdy przygotowujemy je na ciepło i na bazie bazylii, łatwo przesadzić z temperaturą, a wtedy zioło zyskuje cierpki smak. Najłatwiejszym sposobem serwowania pesto na ciepło jest wrzucenie go do świeżo ugotowanego makaronu i dokładne wymieszanie w garnku. Gotowe można przechowywać także kilka dni w lodówce, zamykając w słoiczkach.

Dodatki do makaronu